Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

06.10.2014. 09:15:48 - Denis Vincek, Zagorski list

I dok su neki volontirali i za gotovo 15.000 kuna na mjesec, dvoje učenika u Gradskoj knjižnici u Pregradi volontira besplatno

Unatoč brojnim prednostima, volontiranje u našem društvu još uvijek nije našlo mjesto koje mu pripada

Foto: Denis Vincek-ZL

Volontirati? Besplatno? Ima li toga u našem društvu? I dok smo donedavno čitali po novinama kako čelnici naših općina i gradova volontiraju i pritom svakog 1. u mjesecu trpaju u svoje džepove i gotovo 15.000 kuna, ima ljudi koji volontiraju, a da pritom ne dobiju ni lipe. Zapravo, to je ono na što većina ljudi i pomisli kad čuje pojam volonter. Da netko nešto radi potpuno besplatno. A kad je to još netko, tko ima 15 godina…

– Ma ja bih platila da to radim. Ja toliko to volim – kaže Sara Pondeljak (15), učenica 2. razreda pregradske gimnazije. Pregračanka Sara volontira od 1. srpnja u Gradskoj knjižnici u Pregradi. Volontiranje za nju, kaže, znači dobrovoljno ulaganje njezina osobnog slobodnog vremena, truda, znanja i vještina – bez ikakve novčane nagrade ili potraživanja imovinske koristi. Sara nije 1. srpnja prvi put pohodila Gradsku knjižnicu u Pregradi. Iza sebe ima nekoliko objavljenih priča, knjigu pjesama i redovito sudjeluje od malih nogu u svim kulturnim programima u knjižnici. A čime se ta mlada djevojka bavi tijekom volontiranja?

– Moje volontersko mjesto ima dugačko ime: pomoćnik pri bržem i kvalitetnijem sređivanju zbirki u Gradskoj knjižnici Pregrada. Evo, zadnji zadatak bio mi je sudjelovanje u prijenosu knjiga iz knjižnice u novo spremište – objašnjava. Iako je ona, promatrajući rad ravnateljice Gradske knjižnice Draženke Gretić, naučila i kako posuditi knjigu, a zna pronaći i mjesto svake knjige na polici, poslovi koje volonter radi ne smiju imati obilježja Zakona o radu, niti stručnog osposobljavanja za rad u smislu članka 41. Zakona o radu, tako da se Sara prije svega bavila sređivanjem knjižničnih zbirki. No, stekla je već djelić znanja, koja svaki knjižničar posjeduje. Na pitanje, kako se snalazi među tisućama knjiga, odgovara kako svaka knjiga ima svoju oznaku, signaturu, koja je na naljepnici na koricama, a knjige su po redu složene na policama. Želite li knjigu iz psihologije, kaže, naći ćete ju uz oznaku 159.9.

– Ljetos sam gotovo svaki dan bila u knjižnici. Do kraja volontiranja – a ugovor su Sara i njezina majka s knjižnicom potpisale do 31. prosinca – pomaganju u knjižnici moći ću se posvetiti samo subotom jer obveze u školi ipak su primarne. Volontiranjem se stječe dragocjeno radno iskustvo, pritom mislim na radne navike, a kad stekneš radne navike na "poslu", jasno je da to razvija i radne navike koje su mi potrebne svaki dan za učenje – ispričala nam je Sara.

Osim Sare, u Gradskoj knjižnici u Pregradi volontira i Vlatko Gretić, učenik osmog razreda Osnovne škole Janka Leskovara u Pregradi.

Volonteri Vlatko Gretić i Sara Pondeljak

– Knjižničarka me pitala jedanput bih li nešto mogao staviti na stranicu knjižnice na Facebooku. I tako je sve počelo. Fotoaparatom pratim sva događanja u knjižnici i po uputama knjižničarke sve to stavljam na Facebook i pohranjujem u arhiv u računalo i na DVD-e – kaže Vlatko. I on je pomagao pri prijenosu knjiga u depo, a kad je potrebno, ode na poštu, u knjižaru ili u FINA-u, no pokazao je veći afinitet prema računalnoj sferi pa pomaže da knjižnica bude svakodnevno prisutna s nečim novim na najvećoj društvenoj mreži.

– Volonteri/ke tijekom volontiranja mogu proširiti svoja znanja, ono što su naučili u školi praktično primijeniti, steći nova iskustva i vještine, ali i kroz volontiranje oni postaju aktivni građani i građanke uključeni u svoju zajednicu. Upravo zbog toga je volontiranje dragocjeno za mlade koji su još u sustavu obrazovanja. Istodobno, potvrda o volontiranju, volonterska knjižica, ugovor o volontiranju i Potvrda o kompetencijama stečenim volontiranjem može uvelike pomoći mladim ljudima jednoga dana prilikom prijave za posao jer one ukazuju na njihovu proaktivnost i stečene kompetencije. Za mlade ljude željne novih iskustava volontiranje može biti i dobar način da putuju, upoznaju druge kulture i običaje te da uistinu budu građani/ke suvremenog globalnog svijeta. Odgojno-obrazovne ustanove mogu odigrati veliku ulogu u promicanju volonterstva među mladima kroz provođenje programa građanskog odgoja i obrazovanja, suradnju s udrugama i drugim organizacijama civilnog društva te same mogu djelovati kao organizator volontiranja – ističu Ivana Radanović, predsjednica Mreže udruga Zagor, i Tajana Broz, koordinatorica i voditeljica programa u Centru za edukaciju, savjetovanje i istraživanje.

No, unatoč brojnim pozitivnim stranama volontiranja, od kojih je stjecanje radnih navika tek samo jedan aspekt, to među mladima danas nije popularno, ili da budemo blaži, još nije zaživjelo. Sara ponavlja kako ona to toliko voli da bi platila da može to raditi, no istodobno veli kako njezini vršnjaci rad u knjižnici uopće ne vide zabavnim. pače čudno im je; a tek kad čuju da se to radi zabadava, onda definitivno okreću leđa od toga.

Ravnateljica Draženka Gretić

Ravnateljica Gradske knjižnice Draženka Gretić rekla nam je kako je njezina obveza bila pružiti edukaciju volonterima, a o njihovu radu, po uputama Volonterskog centra u Zagrebu, vodi evidenciju i volonteri će po isteku razdoblja na koje je sklopljen ugovor – a moći će se produžiti – dobiti potvrdu o volontiranju.

Preuzeto iz Zagorskog lista.

 

Reklama