Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

16.07.2014. 13:02:17 - Karolina Hostić

TZ putopis: U gostima sa "Keglevićevom stražom - Kostelskom pištolom"

Foto: Pregrada.info

Prošli vikend bio je prepun događaja i doživljaja diljem Lijepe naše (a i izvan) za našu udrugu "Keglevićeva straža – Kostelska pištola". Tako je dio članova predvođen predsjednikom Milanom Flegarom otputovao na sunčani vikend u Bakar, na "Pomorsku bitku" u organizaciji Gradske Straže Bakar 1848, kojom je proslavljena obrana bakarskog zaljeva od Osmanlija. S njima je bio i njihov član, gradonačelnik Pregrade, Marko Vešligaj.

Autor fotografije: Leo Lović

Autor fotografije: Leo Lović

Na proslavu 435. rođendana grada Karlovca otputovala je druga četa, pod vodstvom dozapovjednika Maria Horvata, na poziv Karlovačke Građanske Garde. Uz brojne Karlovčane na svečanom rođendanskom balu valcer su zaplesali i "kostelski vitezovi".

Ja sam, kao voditeljica turističkog ureda našeg grada, na poziv Turističnog društva Suha Krajina, imala tu čast sa Keglevićevom stražom i njihovim zapovjednikom Danijelom Drenškim, otputovati do naših susjeda u pitoreskne i bajkovite krajeve Slovenije. 13.07. u sklopu Trških dneva u Občini Žužemberk održan je Srednjevjekovni sajam. Keglevićeva straža već dugi niz godina njeguje prijateljstvo sa Suhom Krajinom u sklopu koje se nalazi i mjesto Kostel. Nama je ipak Žužemberk posebno drag. Zašto?

Žužemberk je nešto manji od Pregrade, ima 4.500 stanovnika i uzdigao se nad divnom, zelenom rijekom Krkom, koja mjestu daje poseban šarm, sa zabavnim parkom i kupalištem. Broj stanovnika, status mjesta, a ne grada i rijeka Krka čine ujedno i glavne razlike sa našim gradom!

Žužemberški grad

Kao i na pregradskom području, Rimljani su na Dolenjskem gradili ceste i tu počinju naše mnogobrojne sličnosti. Pregrada je, prema legendi, dobila svoje ime jer se nalazila pred srednjevjekovnim gradom Kostel-gradom, a Žužemberk je nastao i izgradio se oko Žužemberškog grada. Kostel-gradom su upravljali grofovi Celjski i Keglevići, a Žužemberškim gradom vladali su  Herbert Turjaški (general Hrvatske regije tog vremena), neko vrijeme su ga iznajmljivali i grofovi Celjski, no najveći trag ostavila je obitelj Ausperger (Habsburg) zbog koje se Žužemberk razvio kao trgovinsko i gospodarsko središte. Pregrada se razvila zahvaljujući rudnicima ugljena te prvoj tvornici za izradu lijekova u RH.

Mjesto Žužemberk se razvio pak zahvaljujući rudnicima željezne rude, a mogu se podičiti i jednom od prvih tvornica za izradu papira u Sloveniji. I da više ne nabrajam sličnosti jer ima ih mnogo, za kraj – uz obnovljeni srednjevjekovni grad koji se ponosno uzdiže nad rijekom Krkom pomalo idiličan izgled žužemberskog kraja svakako nadopunjuje glavna sličnost sa našim gradom – njihova monumentalna katedrala. Dvor je za vrijeme II. svjetskog rata bio teško oštećen dok je sama katedrala bila potpuno sravnjenja sa zemljom bombardiranjem od strane Alijanse koja je porazila talijanske trupe koje su bile zauzele grad. Žužemberk je danas ogledan primjerak kako EU fondovi uz nezaobilaznu slogu i veliki trud mještana mogu mjesto gotovo sravnjeno sa zemljom, kroz zajedničke projekte pripremljene i izglasane od mještana, pretvoriti u prijestolnicu srednjevjekovnih događanja. Njihovi gosti su bili iz Hrvatske, Italije, Austrije, a posebni gosti "Trnavska kumpanija" stigla im je iz Slovačke.

Sa mnom su putovali predsjednik i tajnik Pregrada Infa, a ja ovim putem Josipu i Vedranu zahvaljujem na fotografijama i prilici da svoje putešestvije pretočim u riječi, no ponajviše na društvu. Kako nam je bilo možete pogledati u prilogu i na facebook stranici Turističke zajednice grada Pregrade :)

Reklama