Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

17.06.2015. 18:33:08 - Alen Brodar Zagorje International

"Dok nama prijeti isključenje vode, gradonačelnik Vešligaj asfaltira vinske ceste"

Foto: zagorje-international.hr

Ana Brežnjak, Snježana Šurbek, Anica Šurbek

Majka će učiniti sve za svoje dijete. A kada je se stjera u kut, spremna je na potez očajnika kako bi ga zaštitila. Tako je životna situacija prisilila i tri majke iz Pregrade, od čega su dvije samohrane, da nam se jave za pomoć, jer u svom gradu od vladajuće strukture ne nailaze na razumijevanje. Snježana Šurbek, Anica Šurbek i Ana Brežnjak jedva spajaju kraj s krajem, a u gradskom komunalnom poduzeću Vodoopskrba i odvodnja (VIOP), tvrde one, ne žele razumjeti njihovu situaciju, dok im je gradonačelnik Marko Vešligaj više puta dao obećanje "da će se riješiti", pa ga je, kažu, zaboravio.

Anici Šurbek, koja živi iznad pregradskog groblja, posljednje četiri godine živi kao da su iz noćne more. Nakon što joj je u rujnu 2011. godine umrla majka, a potom godinu kasnije i suprug, našla se u problemu jer je, iako ima i odraslu djecu, sama ostala s dvoje još malodobne djece, a uz sve to, imala je i veliku ratu za struju, te je trebala priključak za vodu. Ratu za struju je nakon nekoliko pokušaja iskapčanja i rješavanja nesporazuma s Elektrom uspjela smanjiti, njezino je domaćinstvo priključeno i na gradski vodovod, međutim, mala primanja, dvoje malodobne djece i visoke režije doveli su je pred zid. U prosincu 2014. godine isključili su joj vodu i to dok nje nije bilo kod kuće.

- Molila sam u VIOP-u da me pričekaju nekoliko dana kako bih od nekog posudila novac i platila im dugovanja, ali nisu imali sluha. Molila sam i gradonačelnika Marka Vešligaja da Grad nekako pomogne, a on je rekao da je naslijedio velik dug od bivše gradonačelnice i da u proračunu nema novca, govori nam Anica Šurbek.

Problema s VIOP-om ima i Aničina šogorica, Snježana Šurbek, koja živi sa suprugom i ima dvoje djece. Kako je nakon jednog ginekološkog zahvata postala inkontinentna, voda joj je zbog održavanja higijene nužna.

- Suprug ima plaću 3300 kuna, ali smo, dok sam još bila zdrava i radila, uzeli kredit za fasadu na kući, pa od te plaće dobiva svega 1200 kuna. A ja sada dobivam tek 350 kuna pomoći za njegu. Imamo dvoje malodobne djece i ako poplaćamo sve režije, često smo u situaciji da nemamo djeci dati za gablec u školi. Sina ponekad pošaljem u školu s dvije kune za pecivo, nekad nemam ni to. Mali odlazi od kuće u 12.30 sati, vraća se u 21 sat, a da u tom periodu ništa ne jede, očajna je Snježana Šurbek, kojoj je gradonačelnik Marko Vešligaj obećao da će se nekako već riješiti i da ne treba plaćati račune za vodu. Međutim, opomena pred isključenje s 3000 kune duga je stigla.

- Da barem nije obećao da će se riješiti, nekako bismo skupili. Ma, u posljednje dvije godine, otkako je Vešligaj na vlasti, u Gradu je totalna anarhija. On obeća jedno, radi se drugo. Voda se plaća socijalno ugroženima, koji imaju primanja do 800 kuna i to je u redu, ali pola njih su alkoholičari. A žalosno je da se nama koji smo na rubu egzistencije s malodobnom djecom ne može nikako pomoći. Došli su mi već dva puta iskopčati vodu, ali sam srećom bila kod kuće i tražila sam od njih sudsku odluku da to mogu učiniti, koju nisu imali, pa su otišli, govori Snježana Šurbek.

Još jedna samohrana majka, Ana Brežnjak iz Kostel brega, nema doduše problema s vodom, ali zato što vodu dobiva iz susjedne općine, Huma na Sutli. Ona ima troje djece i živi od 1400 kuna dječjeg doplatka, a bivši muž ne plaća alimentaciju. Ona se čudi kako u VIOP-u nisu mogli dovesti priključak vode do njene kuće, a iz deset kilometara udaljenog Huma jesu.

- Istina, priključak je koštao puno, ali u Humkomu mi dozvoljavaju da plaćam rate onako kako imam novca, ne šalju odmah opomene i ne isključuju, objašnjava Ana Brežnjak, koja ima drugih problema s gradskim komunalnim službama.

- Nemam ceste do svoje kuće, do nas ne mogu ni hitna ni pogrebna kola. Kada mi je umro otac, u plahti smo tijelo nosili do ceste i mrtvačkih kola. Imamo stari pješački mostić, sav klimav, koji nam je jedina poveznica s cestom. U selu se počela raditi cesta, ali je stala na pola puta do nas. Također, zemljište oko mojeg je svo zaraslo u drač, sve je puno zmija. Badava ja svoje uređujem, kada je sve okolo džungla. Uredno mi stižu i računi za odvoz smeća, a smeće se ne odvozi, naravno, jer ne mogu doći do nas. S druge strane, sve vinske ceste do klijeti su se uredno asfaltirale i uz njih je postavljena javna rasvjeta, a moja djeca iz škole idu po mrklom mraku. Sve je to odgovornost gradonačelnika Vešligaja, koji radije tim vinskim cestama vodi i časti premijera Milanovića, a za nas, male ljude, ne mari. Ne tražimo puno, samo malo razumijevanja, zaključila je Ana Brežnjak.

 

Gradonačelnik Vešligaj: Novac za vinske ceste dobili smo i bio je namjenski, a neki pomoć nisu ni tražili

- Nitko se od njih nije obratio izravno VIOP-u, a sada se diže halabuka i napada me se preko društvenih mreža i preko medija. Nije da gospođa Snježana Šurbek nije ništa dobila, a u Pregradi ima socijalno ugroženijih od nje. Za razliku od nje, gospođa Ana Brežnjak nikada nije bila ni kod mene, a svakog utorka ujutro primam građane. Što se tiče odvoza otpada i naplate, koncesionar mora vidjeti može li se doći do nje. Ako se ne može, neće dobiti kante i odvoz otpada joj se neće naplaćivati, objašnjava gradonačelnik Vešligaj, dodajući da je, što se tiče asfaltiranja vinskih cesta, Grad Pregrada od Ministarstva regionalnog razovja dobio 720.000 kuna isključivo za tu svrhu.

- Taj je novac bio isključivo namjenski. Osim toga, nisu tamo samo klijeti, već dosta ljudi tamo i živi. A što se tiče asfaltiranja općenito, ne odlučujem ja prioritete, već mjesni odbori. Kostel primjerice ima zbor građana u nedjelju, treba doći tamo i reći probleme, zaključuje gradonačelnik Vešligaj. Dodao je i da javnu rasvjetu Grad može samo rekonstruirati i obnavljati tamo gdje postoji mreža Elektre jer Grad - ne gradi električnu mrežu.

 

PRIOPĆENJE IZ VIOP-a: "Maksimalno izlazimo u susret neplatišama, a voda potrošačima se nikada ne uskraćuje"

VIOP d.o.o. izlazi maksimalno u susret neplatišama u podmirenju obaveza. Prvi korak u pokušaju namirenja računa je opomena, koja se korisniku šalje uz primjereni rok od 10 dana, i temeljem koje se obvezniku podmirenja duga nude opcije beskamatne otplate duga kao što je sporazumno plaćanje ili odgoda do 10 rata bez kamata, a ovisno o iznosu duga, takvih opomena se korisniku šalje i po nekoliko, sa istim navedenim uvjetima.

Ako se potrošač u cijelosti ogluši na prethodne opomene ili ne iskoristi jednu od ponuđenih opcija u ponudi, šalje mu se Obavijest o isključenju, koja sadrži uvjete istovjetne onima u opomeni, uz primjereni rok od osam dana za plaćanje ili očitovanje o namjeri plaćanja duga. U svojem pokušaju rješavanja otplate duga potrošač se uvijek može javiti i zakazati sastanak u Upravi, te tamo osobno iznijeti svoju situaciju i dogovoriti opciju otplate. Smatramo da takvim poslovanjem ostvarujemo maksimalno korektan odnos spram potrošača koji ne mogu ili nisu trenutno u mogućnosti podmiriti svoj račun.

Nastavno na objašnjenje opcija otplate dospjelih dugova potrošača, ističemo kako isključenje podrazumijeva samo isključenje iz vodoopskrbnog sustava, a ne uskratu vode potrošaču. Od dana isključenja, potrošaču je na najbližem hidrantu omogućena količina od 70 litara vode dnevno (preporuka Svjetske zdravstvene organizacije) po članu kućanstva na temelju Potvrde o broju članova kućanstva,  svakog radnog dana u vremenu od 14 do 15 sati. Napominjemo kako svi korisnici mogu iskoristiti jednu od gore navedenih opcija, te se obratiti Upravi za dogovor oko rješavanja problema, pri čemu ćemo im izaći u susret u najvećoj mogućoj mjeri.

Iz cijene vode, VIOP d.o.o. dužan je plaćati niz naknada i financirati svoje daljnje poslovanje i razvoj vodoopskrbne mreže, kako bi svojim potrošačima pružio kvalitetnu vodu za ljudsku potrošnju sukladno zakonskim regulativama koje uređuju vodno gospodarstvo, a u čemu ovisi upravo o pravovremeno podmirenim obavezama svojih potrošača.

 

Živi zid savjetuje: "Uključite si sami vodu i zapečatite šaht, ne smiju vam ništa"

Snježana Šurbek objasnila nam je da su kontaktirale Živi zid, gdje su im objasnili da ih štiti Ustav te su im savjetovali, ako dođe do isključenja vode, da je sami  mogu ponovno uključiti.

- Rekli su nam da nakon što uključimo vodu zapečatimo poklopac šahta, ako nikako drugačije, onda betonom, i da, budući da je to na našem posjedu, nitko nema pravo to otvarati. Sve dok Ustavni sud ne odluči drugačije, kazala je Snježana Šurbek. Njena šogorica Anica tako je i učinila te koristi vodu iz vodovoda, iako joj je voda službeno isključena u prosincu  prošle godine.

Živi zid inače je u četvrtak uključio vodu pregradskoj obitelji Brezinščak.

- Postavljeno je vlastito brojilo korisnika vode, jer su radnici VIOP-a brojilo, koje je vlasnik priključka uredno platio, odnijeli sa sobom. Korisnici vode koji su iskopčani imaju troje malodobne djece, a najmlađe ide u prvi razred osnovne škole. Majka je na burzi rada, a i otac je bio trenutno nezaposlen. Njihov dug je 800 kuna i za to su ih isključili, stoji u priopćenju Živog zida.

 

Tekst je preuzet iz tjednika Zagorje International

 

Reklama