Pregrada.info - nezavisni pregradski portal

Novosti

27.01.2018. 20:08:42 - Petra Vdović

Ukoliko Grad ne donese Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja mješovitog i biorazgradivog komunalnog otpada, od veljače kreću velike novčane kazne

Odvojeno prikupljanje i naplata otpada po količini postalo je obvezno u Hrvatskoj od 1. studenoga 2017., kada je na snagu stupila Uredba o gospodarenju komunalnim otpadom. Gradovi i općine dobili su rok od tri mjeseca da odrede kako će sustav funkcionirati na njihovu području. Razdoblje za usklađivanje s uredbom ističe za četiri dana pa je iz tog razloga Grad Pregrada u gradskoj vijećnici prošlu srijedu organizirao javnu tribinu na temu gospodarenja otpadom.

Jedinice lokalne samouprave trebaju do kraja ovog mjeseca donijeti odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada. Kako je pojasnila Sonja Polonijo, savjetnica u crikveničkom poduzeću EKO Murvica d.o.o. te članica Radne skupine u izradi Uredbe, u toj odluci gradovi i općine moraju definirati koliki će udio u cijeni odvoza otpada za kućanstva imati fiksni troškovi komunalnih tvrtki, a koliki će biti varijabilni dio koji će ovisiti o količini otpada.

Polonijo je također predstavila obvezu Republike Hrvatske prema EU, ističući velike iznose kazna koje sve nas očekuju u slučaju nepoštivanje propisa, a koje su već zadesile neke od naših susjednih zemalja poput Mađarske i Italije (npr. Mađarska plaća 27.316 eura dnevno). Prema prekršajnim odredbama, grad ili općina koja ne ispoštuje odredbe Uredbe kaznit će se novčanom kaznom od 100.000 do 800.000 kuna, a kazne su za gradonačelnika ili načelnika od 30.000 do 70.000 kuna.

Polonijo je izrazila svoje neslaganje s Uredbom koja je na snazi, ističući kako je ona nejasna te se puno stvari u njoj moglo jednostavnije napraviti, a objasnila je i kako je ovo najsloženija Odluka koju su jedinice lokalne samouprave dosad morale donijeti jer ne postoji mogućnost prepisivanja zbog razlika među gradovima. Također je istaknula kako Hrvatska za provedbu ove Uredbe nema potrebnu infrastrukturu, kao što su čipirane kante, sortinirnice, reciklažna dvorišta i kompostane.

Rast će cijene

Grad Pregrada proteklih godina brine za okoliš kroz odvojeno prikupljanje otpada te uspostavu zelenih otoka u mjesnim odborima, rekao je gradonačelnik Marko Vešligaj, a pritom je naglasio i projekt izgradnje reciklažnog dvorišta kod stočnog sajma u Kolariji, za koji je Grad ostvario svoja prva sredstva iz EU fondova. Njegova izgradnja očekuje se u ožujku 2019. godine. Dotad, Grad ima obvezu osigurati mogućnost korištenja mobilnog reciklažnog dvorišta najmanje jednom u tri mjeseca. Međutim, čak i kad se reciklažno dvorište izgradi, prema Uredbi, Grad će morati osigurati mobilno reciklažno dvorište najmanje jednom u četiri mjeseca.

Kako bi s Odlukom svi bili zadovoljni, Vešligaj je istaknuo kako su u gradskoj upravi, kao i uvijek dosad, osluškivali potrebe građana putem savjetovanja i razgovora sa zainteresiranom javnošću te da će pokušati naći rješenje koje je najpovoljnije za sve, no neminovno će doći do poskupljenja u cijeni. Naime, račun za korisnika sastojat će se od obvezne minimalne javne usluge, odnosno fiksnog troška koji će se plaćati kao paušal te varijabilnog troška, što je cijena za preuzetu količinu otpada. Također, na cijenu će utjecati i visina ugovorne kazne za one koji ne budu odvajali otpad ili ga budu odlagali na neprimjerena mjesta.

Zdenko Komorčec, predstavnik tvrtke Eko flor plus d.o.o., koja je sadašnji pružatelj javne usluge prikupljanja komunalnog otpada za područje Pregrade, rekao je kako je tvrtka obvezna svoje poslovanje uskladiti do 30. travnja te uspostaviti sustav osiguranja dokaza o izvršenoj usluzi preuzimanja miješanog komunalnog otpada (putem čipova) i uvođenja naplate do 31. listopada. Komorčec je također objasnio da će korisnici prema novom sustavu primiti šest akontacijskih uplatnica za šest mjeseci, nakon kojih će se dostaviti račun po obračunu za preuzetu količinu otpada. Obračun će se vršiti prema broju pražnjenja u mjesec dana, a ne prema masi jer su kamioni s vagom nepraktični, a može se dogoditi da ta vaga bude neispravna zbog čega se tada usluga ne može izvršiti.

Glas građana

Zbog goruće teme koja se tiče direktno njih, mnogi Pregračani i Pregračanke došli su na tribinu kako bi riješili sve nedoumice oko gospodarenja otpadom. Najviše ih je zanimala nova cijena usluge, međutim, na to nisu dobili odgovor jer još uvijek traju pregovori između Grada Pregrade i koncesionara. No, nova cijena sigurno nas neće zadesiti dok tvrtka za prikupljanje otpada ne uspostavi sustav. Građani su bili zainteresirani i za sustav čipiranja kanti te ugovornu kaznu za krivo odvojeni otpad, međutim, saznali su kako je zapravo vrlo teško otkriti u kojoj kanti je krivo odbačen otpad s obzirom da djelatnici Eko flora neće svaku kantu detaljno pregledati na licu mjesta.

Što se tiče posebnih spremnika za biorazgradiv otpad, iz Eko flora su napomenuli da postoji mogućnost nabave novih kanti, no za to će se plaćati viša cijena. Gradonačelnik Vešligaj istaknuo je kako će Grad napraviti sve što je moguće kako novi sustav ne bi previše udario po džepu Pregračana. Tako je rekao da će Grad nabaviti posebne kompostere koje će podijeliti građanima, a mobilno reciklažno dvorište neće ići u svih 26 naselja na području Pregrade. Najavio je i edukacije u vezi održivog odvajanja otpada, a sve u svrhu podizanja svijesti građana o važnosti ispunjenja obveza, kako za njih, tako i za Grad Pregradu.

Odluka o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području Grada Pregrade naći će se na sjednici Gradskog vijeća sljedeći utorak.

 

Reklama