Pregrada.info
23.09.2017. 07:48:27 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

www.pregrada.info   Forum   Pomoć Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Tržište el. energije?!?  (Posjeta: 6005 )
Ernest
Jr. Member
**

« : 03.07.2013. 21:42:16 »

Osim HEP-a u Hrvatskoj postoji još nekoliko opskrbljivača el. energije. Doduše, samo dva su do sad ponudili uslugu opskrbe. To su slovenska firma GEN-i i njemačka RWE energija.

Jel već netko razmišljao promijeniti opskrbljivača el. energije?
« Zadnja izmjena: 03.07.2013. 23:24:23 Ernest » Evidentirano
pregracan
Sr. Member

Vinum et pueri verices

« Odgovor #1 : 04.07.2013. 07:32:22 »

...pa koliko čujemo i čitamo i HEP je najavio jeftiniju struju...vidjet ćemo...ali ak me neko Ugovorom veže za kupnju struje ništ od toga...to je isto ko i teleoperateri...kad potipišeš Ugovor onda si u govnima jer se nemreš izvući iz njega osim ak dobro platiš...
Evidentirano

Sapienti sat
Ernest
Jr. Member
**

« Odgovor #2 : 04.07.2013. 10:04:12 »

...pa koliko čujemo i čitamo i HEP je najavio jeftiniju struju...vidjet ćemo...ali ak me neko Ugovorom veže za kupnju struje ništ od toga...to je isto ko i teleoperateri...kad potipišeš Ugovor onda si u govnima jer se nemreš izvući iz njega osim ak dobro platiš...

Što se tiče ugovora, oni se raskidaju bez plaćanja penala, čak i kod teleoperatera. Osim ako neka akcija uvjetuje sklapanje ugovora (tipa mobitel za 1 kn). Tada se pri raskidu ugovora plaća razlika cijene tog akcijskog proizvoda ovisno o dužini trajanja ugovora. Tako da nema straha oko raskida.

Izračunao sam najpovoljniju tarifu. Ušteda će mi iznositi oko 6.70% (na ukupnu cijenu). Nije puno, ali srcu drago. Hrvatska struja spada među najjeftinije u EU, ali mislim da je još uvijek preskupa.
Evidentirano
pregracan
Sr. Member

Vinum et pueri verices

« Odgovor #3 : 04.07.2013. 11:28:55 »

...a daj mi reci tko bi sklapao Ugovor sa teleoperaterima, a da nešto povoljno ne kupuje...mislim da ne bi imali ni jedan sklopljeni Ugovor sa građanstvom...bilo fiksnih bilo mobilnih...
...nisam shvatio iz tvog odgovora tko je najjeftiniji po pitanju struje i mislim da oni njemci traže sklapanje Ugovora na rok od 2 godine i da se nešto plaća ako raskineš prijevremeno...ako smo mi najjeftiniji u EU kaj se tiče struje onda ak budu još snizili bit će dalek najjeftiniji...il već jesu...
Evidentirano

Sapienti sat
Ernest
Jr. Member
**

« Odgovor #4 : 04.07.2013. 14:34:15 »

...a daj mi reci tko bi sklapao Ugovor sa teleoperaterima, a da nešto povoljno ne kupuje...mislim da ne bi imali ni jedan sklopljeni Ugovor sa građanstvom...bilo fiksnih bilo mobilnih...
Do jučer sam svaki put produljivao ugovore s T-Com-om uz neke akcije, a jučer sam prvi put produljio ugovor bez akcije. Evo i zašto!

Poduljio sam tarifu Plan za surfanje M za 85 kn mjesečno. Da zam uz tu tarifu uzeo i iPhone 5 16GB ugovorom bi se vezao 24 mjeseci, a mjesečna pretplata bi mi iznosila 95 kn. Uz to bi morao doplatiti i 4.498 kn za sam mobitel (s popustom za kupnju putem web-a). Dakle, mobitel bi me na kraju koštao 4.738 kn i bio bi "lancima vezan" za T-Com. Ovako mogu prekinuti ugovor kad god želim, a uz to danas preko njuškala možeš kupiti isti takav mobitel za 4.300 kn, original zapakiran, s računom i ovjerenom garancijom.

Znam da više neću nasjedati na razne slične akcije (ne mislim samo na T-Comove) jer su one u konačnici skuplje. Svaki put nakon potpisivanja takvog ugovora imao sam osjećaj kao da mi je netko za nogu zavezao lanac s ogromnom kuglom.

...nisam shvatio iz tvog odgovora tko je najjeftiniji po pitanju struje i mislim da oni njemci traže sklapanje Ugovora na rok od 2 godine i da se nešto plaća ako raskineš prijevremeno...ako smo mi najjeftiniji u EU kaj se tiče struje onda ak budu još snizili bit će dalek najjeftiniji...il već jesu...

Namjerno nisam napisao da ne ispadne da nekog reklamiram Cheesy
Što se tiče RWE oni imaju tri modela: ugovor na 1 godinu, 2 godine i 3 godine. U skladu s tim imaju i različite popuste.
GEN-i ima samo jedan model koji nije vezan na rok.
Evidentirano
pregracan
Sr. Member

Vinum et pueri verices

« Odgovor #5 : 04.07.2013. 15:26:35 »

...slažem se kaj se tiče Ugovora...no za kupnju preko njuškala nikad nisi siguran da li je novo ili ne...račune, garancije i "originalno" pakiranje sve se to da izmanipulirati...kupnja samo kod poznate osobe pa makar i star aparat...vjeruj svašta sam i prodao i kupio...nekad dobro nekad loše...a ponekad je neko i naj...o...
...a  kaj se tiče struje pa nije to reklama na portalu nego pomoć čitateljima...jer ako si dobro izračunao zašto to ne bi samnom i podijelio...no ja čekam još i HEP...
Evidentirano

Sapienti sat
Ernest
Jr. Member
**

« Odgovor #6 : 04.07.2013. 19:38:17 »

...slažem se kaj se tiče Ugovora...no za kupnju preko njuškala nikad nisi siguran da li je novo ili ne...račune, garancije i "originalno" pakiranje sve se to da izmanipulirati...
Ima na vagone ljudi koji prodaju potpuno nove mobitele s garancijom i računom. Iz razloga što im se to isplati. Umjesto da uzme tarifu Plan za posao XXL po 350 kn/mj, firma je uzme po 425 kn/mj i s doplatom od 1.998 kn kupi iPhone 5 16GB (uzeo sam taj model i T-Com za primjer čisto zato jer sam već o tome pričao u prethodnom postu). Kad doplati pribrojiš razliku iz mjesečnih pretplata (1.800 kn) dobiješ da je firmu taj mobitel stajao 3.798 kn, a ona ga prodaje za 4.300 kn. S tim da taj mobitel proda odmah a isplati ga u roku 24 mjeseci. Npr. firma koja se bavi anketama ili recimo telefonskom prodajom kupi 20 mobitela. Kartice podijeli honorarcima koji zivkaju ljude a mobitele proda po 4.300 kn. Dakle, dobije odmah 86.000 kn. To im je dosta za više od 10 pretplatničkih rata svih 20 linija. Već si je tu stvorila veliku uštedu. Osim toga to nije niš nelegalno. Dapače, T-Com jako dobro zna što firme rade i to im odgovara, njima je svejedno tko koristi taj mobitel, bitno je da prodaju linije. No, ak želiš biti siguran onda tipa koji prodaje takav mobitel otpeljaš u kafić, platiš mu kavu, i dok je on pijucka pred njim provjeriš dal se IMEI mobitela podudara s onim zapisanim na garanciji i računu.   

...a  kaj se tiče struje pa nije to reklama na portalu nego pomoć čitateljima...jer ako si dobro izračunao zašto to ne bi samnom i podijelio...no ja čekam još i HEP...
Ma nije to nikakva tajna Smiley. RWE ima dva cjenika (A i B) i tri opcije. Cjenik A je isti ko i kod HEP-a, a cjenik B je 5% manji. Ako potpišeš ugovor na 3 godine, prvu godinu plaćaš po cjeniku A s popustom od 10%, a ostale dvije po cjeniku B. Ako potpišeš na 2 godine, prvu godinu plaćaš po cjeniku A s popustom od 7%, a drugu po cjeniku B. Ako pak potpišeš na jednu godinu onda plaćaš tu godinu po cjeniku B, odnosno 5 % manje nego je trenutni HEP-ov cjenik.

GEN-i pak nema nikakve ugovorne obveze i ima manje cijene za cca 12-13% nego HEP.

No, da ne bi bili u zabludi. Opskrbljivači naplaćuju samo iznos za proizvedenu struju i naknadu za opskrbu. Iznos za distribuciju i naknadu za promet i dalje naplaćuje HEP, pa zato usluge i nisu toliko niže (opskrbljivači reklamiraju čak i do 30%, i pri tom uopće ne lažu Cheesy).

Prema trenutnoj prosječnoj potrošnji, moja ušteda bi bila točno 6,71% na bruto iznos.
« Zadnja izmjena: 04.07.2013. 19:43:53 Ernest » Evidentirano
Ernest
Jr. Member
**

« Odgovor #7 : 04.07.2013. 20:37:01 »

... Npr. firma koja se bavi anketama ili recimo telefonskom prodajom kupi 20 mobitela. Kartice podijeli honorarcima koji zivkaju ljude a mobitele proda po 4.300 kn. Dakle, dobije odmah 86.000 kn. To im je dosta za više od 10 pretplatničkih rata svih 20 linija. Već si je tu stvorila veliku uštedu.

Lapsus Smiley

Odmah dobiju 46.000 kn (40.000 kn moraju platiti mobitele) što iznosi više od 5 rata za sve linije..
Evidentirano
pregracan
Sr. Member

Vinum et pueri verices

« Odgovor #8 : 05.07.2013. 05:24:50 »

...i onda netko kaze da nasem narodu lose ide...jedino se Linicu i ono malo kose dize na glavi...
Evidentirano

Sapienti sat
Ernest
Jr. Member
**

« Odgovor #9 : 05.07.2013. 11:38:12 »

...i onda netko kaze da nasem narodu lose ide...jedino se Linicu i ono malo kose dize na glavi...

Želi li vlada pomoći državi i stanovnicima samo neka potpuno zabrane takve potrošačke ugovore. Ima država u kojima tvrtke ne smiju usluge i opcije uvjetovati ugovaranjem na vremenski rok. Linića smatram jednim od najboljih ministara financija jer je upravo on pokazao zube npr. bankama. Svaka mu čast za ideju o ograničavanju maksimalno dozvoljenog minusa po tekućem računu u visini jedne plaće. I sam sam više od tri plaće u minusu i dobro osjećam koliko me banka pljačka.
Evidentirano
pregracan
Sr. Member

Vinum et pueri verices

« Odgovor #10 : 05.07.2013. 15:13:32 »

...najbolji ministar linić...to je tvoje subjektivno mišljenje...pitaj narod kaj misli o njemu...minus na tekućem?! glupost...nikada nisam bio u minusu jer kad jednom uđeš u to teško ćeš se izvući iz tog pakla...ako ne možeš živjeti od svoje plaće minusi su samo veliko zlo...a kak će sad ljudi vratiti do dva nedozvoljena minusa...to ti je isto kao i bježi od polodavca koji ti nije dao jednu plaću na vrijeme Idiot Idiot pa kak ti bu dal onda slijedeću kad će morati dati duplo Idiot Ticked Off a nije imao za prvu...i nikad mi nebu jasno kak ljudi rade pet mjeseci bez plaće...i onda iz dođe iz guze u glavu i shvate da su prevareni... 2Funny

...jbt mi sa struje prešli na Linića...sorry...evo čitam da mu raste popularnost na 6,6%...odmah ispod predsjednika države...
« Zadnja izmjena: 05.07.2013. 15:48:19 pregracan » Evidentirano

Sapienti sat
Ernest
Jr. Member
**

« Odgovor #11 : 06.07.2013. 08:10:23 »

...najbolji ministar linić...to je tvoje subjektivno mišljenje...pitaj narod kaj misli o njemu...
.
.
.
...evo čitam da mu raste popularnost na 6,6%...odmah ispod predsjednika države...

Evo, dao si odmah i odgovor Smiley

minus na tekućem?! glupost...

I ja mislim da je glupo ići u minus na tekućem, naročito ak se ide zbog nečeg nepotrebnog. No, ljudi nekad trebaju riješiti i neke egzistencijalne probleme pa su prisiljeni zadužiti se. Recimo, obitelj treba 20.000 kn za neku hitnu adaptaciju stana. Tu ulijeće banka kao "spasitelj". Ona nudi kredit, ali pošto je njoj u cilju da iz svog klijenta izvuče maksimalnu dobit radi perfidni manevar. Kredit uvjetuje raznim instrumentima osiguranja kako bi demotivirala klijenta, ali samo u onoj mjeri da klijent umjesto nenamjenskog kredita posegne za dozvoljenim minusom jer je kamata na nenamjenski kredit oko 9,5%, dok je na dozvoljeni minus 12%. Očito to nije ništa nelegalno, ali da je vlada socijalna, kao što nije ni ova a ni jedna prije nje, trudila bi se zaštiti klijenta. Iako je Linić na dobrom putu sve je to još daleko.
Evidentirano
pregracan
Sr. Member

Vinum et pueri verices

« Odgovor #12 : 06.07.2013. 11:09:36 »

...e ja znam lika koji je to radio...uzimao kredite preko kartica za stan, auto i onda potez banke jer se je prezadužio...vrati sve kartice i minus "0". Koja je to strka bila hitan prijelaz na drugu banku po "pravi" kredit da bi ova prijašnja sr...nja podmirio...lik totalno u komi, a k tome i plaća nikakva...privatni poslodavac...grozno 2Funny
Evidentirano

Sapienti sat
Ernest
Jr. Member
**

« Odgovor #13 : 08.07.2013. 17:54:41 »

Evo HEP-ove cijene struje u budućnosti!

GEN-i je i dalje jeftiniji.
Evidentirano
ziko555
Newbie
*

« Odgovor #14 : 17.07.2013. 08:54:19 »

Malo ste odlutali od električne energije pa da se ja vratim.
Cijena el en se formira u dva dijela,korištenje mreže i potrošnja (naravno tu je puno stavki koje službeno imaju naziv parafiskalni nameti a u narodu su poznatiji kao porez na budale) slično kao hardver i softver.
GEN može kupiti i prodati samo energiju i tu sniziti cijenu i biti konkurencija HEp-u ali žice su hepove i to plaćamo HEpu kolji ih mora i održavati. Kako je cijena korištenja mreže oko 50% svote računa obećanih 30% bi se moglo gadno istopiti.

Evidentirano
 Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.056 sekundi uz 18 upita.