Pregrada.info
23.10.2017. 06:25:18 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

www.pregrada.info   Forum   Pomoć Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Ratkajci i Bezjaki  (Posjeta: 1995 )
poggi
Jr. Member
**

« : 08.01.2016. 02:55:08 »

Link na članak: Ratkajci i Bezjaki
Ovaj tekst je odličan. Jednostavno nisam mogal prestati čitati. Podsjetil me na jedan razgovor sa našim sadašnjim župnikom koji mi je onda reko da su prvi Slaveni ("Hrvati") na naše prostore došli u 4 stolječu. Od onda tu priču pričam u školi. Sad imam jos jednu priču za ispričati u školi.
Hvala autoru teksta na istraživanju i na podijeli iste sa nama Bezjakima (a i Retkajcima isto)!
Evidentirano

Svijetom vlada dobro!!!
marlon
Jr. Member
**

« Odgovor #1 : 11.02.2016. 23:29:26 »

Je, zanimljiv članak. Svojevremeno sam bil svjedokom jene male prepirke/zafrkancije između dva znanca iz Desinića i Cigrovca, kad mu je "ratkajec" spustil, "ah kaj ti znaš, ti si bezjak"..Smiley Ali, isto tak, sečam se kak je moja dobra mama za koju se nebi nikak moglo reč da je bila neka zadrta "diskriminatorka" znala reč "naj biti kak bezjak" ili "kak tam neki bezjaki" i sl., kaj govori da je to u narodu, obiteljima i tim našim relacijama notorna stvar i nije bilo isključivo rezervirano samo za "ratkajce", neg' da se širom Zagorja i ostalih kajkavskih (i ne samo kajkavskih) krajeva upotrebljavalo u raznim kontekstima i prilikama, ponekad kao toponim, pripadnost određenoj grupi ili pak kao obilježje, opis karaktera ili statusa..  U maminom slučaju rekel bi da je "bezjak" moglo meti značenje - strajnski človek, pomalo "unezvjeren", nepouzdan tip, čudak, ili jednostavno - bedak(ček). Inače, osim u članku navedenih, ima i još dosta različitih tumačenja pojma "bezjak", od onih koji tvrde da su Bezjaci bili starokeltsko pleme te da je osnovica "bez" keltskog porijekla (znamo i da su zapadni kelti - taurisci, prije rimljana nastanjivali Zagorje , eto, u novije vrijeme na bregu Zašat odn. Mariji Magdaleni pokraj K. Toplica, nađeni su ostaci starokeltskog naselja). Negde sam pak naišel na hipotezu da  Bezjak dolazi od  tračkog plemena Bessi koji su navodno nastanjivali Bosnu i po njima nazvali i rijeku Bosnu kao ključnu markaciju (od Bessi bi preglašavanjem nastalo Bosi, pa Bosna.. Jezikoslovac P. Skok navodi da je bezjak nastalo od naše haplologijom nastale izvedenice "bez-jaja- ak", s uporištem u latinskom, Jembrih pak da sa stanovišta tvorbe Bezjak dolazi od kajkavske - bejžati, kaj i nije bez logike... O Bezjacima bi se, očito, uz sve poznato i nepoznato, moglo puno i naširoko raspravljati a da na kraju nužno ne dojde do nekog općeg koncenzusa.
« Zadnja izmjena: 12.02.2016. 10:34:26 marlon » Evidentirano
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.052 sekundi uz 18 upita.